Výroba šlahounů mizuhiki

Tradiční ruční výroba šlahounů mizuhiki je velice náročná a dočetla jsem se, že v dnešní době se jí v Japonsku věnují pouze 2 osoby, které nemají své nástupce 🙁

tradiční výroba mizuhiki šlahounů

Šlahouny se téměř všechny již vyrábí strojově. Velká část šlahounů se vyrábí v Číně (jsou lacinější, ale většinou méně kvalitní). V případě Japonska je výroba převážně soustředěna do oblasti Iida v prefektuře Nagano.

V Japonsku je zvykem, že každá prefektura je specializovaná na konkrétní výrobek. V případě mizuhiki je centrem výroby Iida, která se nachází v jižní části prefektury Nagano. Výroba mizuhiki byla vhodnou vedlejší prací pro nižší samuraje a farmáře a Iida byla zvolena díky svému vhodnému prostředí – dobrá kvalita vody a teplé počasí.

A jak tedy výroba šlahounů mizuhiki probíhá?

Popis postupu výroby v závodě Shinmeido Co. v Iida – jedná se o překlad japonského článku od mizuhiki tvůrkyně Keiko Komatsu.

Základní papír, který je jádrem mizuhiki, má rozměr 1 200 x 17 000 metrů. Papíry jsou jak bílé, tak i barevné.

výroba mizuhiki šlahounů 1

Tento základní papír je strojem navíjen na malé role, které jsou následně řezacím strojem rozřezány na šířku asi 1,5 cm. Tyto „štočky“ jsou namočeny do vody a zabaleny do dek, aby se zabránilo přílišnému vysychání.

výroba mizuhiki šlahounů 2

Namočené „štočky“ se připevní do stroje a kroucením se z papíru vytvoří dlouhé šňůra. V této fázi se žádné lepidlo nepoužívá, protože stočení je velmi rychlé a silné. V případě ruční výroby šlahounů se zkroucené šňůry škrobí (speciální lepidlo vyrobené z mořských řas a jílu rozmíchané ve vodě).

výroba mizuhiki šlahounů 3

Následně dochází k barevné úpravě povrchu. Tu lze rozdělit na dva hlavní způsoby. První způsob je řešený omotáním nitě, druhý způsob je řešený nabarvením povrchu.

1. způsob: omotáním nití

Na cívku stroje se navine vlákno (např. hedvábí) a tím se následně omotá papírová šňůra. Po omotání nitě dochází k nařezání na potřebnou velikost (90 cm).

výroba mizuhiki šlahounů 4

2. způsob: obarvením

Obarvení může být buď jednou barvou po celé délce, nebo může být dvoubarevné, kdy polovina (45 cm) je například červeně a druhá polovina (45 cm) je bílá.

Tyto dvoubarevné mizuhiki se používají pro tradiční vázaní uzlů na obálkách „noshi“. Šňůra se připevní na stroj v podobě pásového dopravníku, na kterém probíhá postupně proces „nanášení lepidla (škrobu) – sušení – nanesení barev – sušení“. V procesu barvení stroj měří požadovanou délku a obarví ji.

výroba mizuhiki šlahounů 5

Následně v další etapě dojde ke složení požadovaného počtu šlahounů (nejčastěji 5) a ke slepení stříbrnou nálepkou v místě změny barev.

výroba mizuhiki šlahounů 6

Nakonec stroje naměří a nařezají požadovanoou délku (např. 90 cm).

výroba mizuhiki šlahounů 7

výroba mizuhiki šlahounů 8

výroba mizuhiki šlahounů 9

výroba mizuhiki šlahounů 10

Těch způsobů úprav povrchů je výrazně více, ale základní postup je u všech vlastně stejný.


O vzniku mizuhiki ←  
  → Voděodolnost mizuhiki

Video z továrny Iida Mizuhiki