O vzniku mizuhiki

Mizuhiki je tradiční japonské umění vázání uzlů ze speciálních papírových šlahounů. Je úžasné sledovat, jak se stejná technika uzlování liší podle toho, v jaké zemi a v jaké době se vyvíjela, jaký materiál se v dané zemi používal a též pro jaké účely se tvorba využívala. Existuje spousta teorií a příběhů o vzniku mizuhiki. Mě se nejvíc líbí tento příběh:

Kdysi dávno v Japonsku…

Předchůdce mizuhiki se do Japonska dostal v roce 607 n. l., kdy delegace z Číny přivezla dárek japonskému císaři. Dárková krabička měla na víku červenobílou ozdobu z provazu. Tato ozdoba měla delegátovi zajistit bezpečnou cestu.

Tím vznikla tradice, kdy jakýkoli dárek japonskému císaři měl na sobě červenobílou dekoraci, pro kterou se později ujal název mizuhiki.

V období Nara (710 – 794 n.l.), které je považováno za počátek tradiční japonské kultury, se již mizuhiki vyrábělo z papíru. Toto období je charakterizováno např. přejímáním technických a kulturních výdobytků z Číny.

mizuhiki uzel z papíru

Během následujícího období Heian (794 – 1185) začal vliv Číny upadat a začalo docházet k japonskému osamostatnění a pojaponštění převzatých věcí z Číny. Důležitou roli hrály krásno a dojem. Rozvíjí se zenové umění čajového obřadu (čadó), aranžování květin (ikebana), tušová malba (sumi-e) a kaligrafie (šodó) a díky zavedení foneticky psaného písma (hiragana) došlo k rozvoji literatury. Mizuhiki se rozšířilo i mimo císařský dvůr a už nebylo výsadou jen císaře.

Přibližně v této době došlo k barvení mizuhiki i jinými barvami než bílou a červenou. Takto barevné šlahouny mizuhiki se následně používaly též pro japonskou vazbu sešitů básní (haiku).

Po tomto kulturním vrcholu nastalo několik století válek, kdy se do popředí dostala pozice samurajů. V období Edo samurajové začali používat šlahouny mizuhiki k vázání svých culíků (motoyui) na vrcholku hlavy.

mizuhiki motoyui culík samuraje

Počátkem 17. století v období Edo došlo k uzavření Japonska před celým světem, které trvalo až do konce 19. století. Období Edo se stalo obdobím míru a docházelo, zvlášť mezi samuraji, opět k rozvoji literárního umění, kaligrafie, tušové malby, čajového obřadu, ikebany apod.

Moderní Japonsko

V roce 1868 začalo období Meidži, které je považováno za vznik moderního Japonska, během kterého došlo k otevření Japonska západnímu světu. Mizuhiki se používalo hlavně k ceremoniálním účelům.

Počátkem 20. století se mizuhiki stalo populárním jako dekorace obálek „noshi“ a jako dekorace v chrámech a při festivalech a svátcích.

mizuhiki jako dekorace v chrámech, při festivalech a svátcích

A v dnešní době se mizuhiki používá v dekoracích, špercích, při balení dárků, na dárkových obálkách, v umění… prostě fantazii se meze nekladou. Pro inspiraci, co vše dokáži z mizuhiki vyrobit, se můžete podívat do mého Fler obchůdku. Zvu vás 😀

mizuhiki brož capi.mizuhiki fler

A pokud Vás mizuhiki zaujalo, zvu vás ke sledování mé stránky na Facebooku Capi.mizuhiki, kam kromě novinek z mé tvorby dávám i různá videa a příspěvky mizuhiki tvůrců z Japonska 😀


Co to je mizuhiki? ←  
  → Výroba šlahounů mizuhiki