Awaji-musubi a Dakiawaji-musubi

あわじ結び a 抱きあわじ結び

Dá se říct, že Awaji-musubi je základem téměř všech uzlů používaných v mizuhiki. Existuje rozsáhlá kolekce všech možných variant uvázání tohoto uzlu (přímý zdroj IG: crypto_knot_jp). Ač se tedy jedná o základní uzel, tak rozhodně není nudný.

 awaji-musubi

Dakiawaji-musubi je jeho upravenou variantou a slouží ke spojení dvou různých šlahounů. Překládá se jako „objímající uzel“.

dakiawaji-musubi

Awaji-musubi patří mezi uzle musubi-kiri, což jsou uzle, které po utažení je velmi obtížné rozvázat. Vyjadřují přání, aby daná situace byla jedinečná a neopakovatelná.

Navíc vyjadřuje přání zůstat s někým navždy. Tahem za oba konce se uzel pevně utáhne a nelze jej snadno rozvázat. Používá se pro příznivé události, jako jsou svatby, ale i pro pohřby. Je také nejčastěji používaným uzlem při šintoistických obřadech a lidových oslavách. 

Mizuhiki uzle jsou hodně spojené s přírodou a často jsou po ní pojmenované, např. uzel borovice, slivoně, kamélie apod. V souvislosti s Awaji-musubi jsem narazila na Musubi no Hana Saku Kuni  結びの花咲く国 (v překladu něco jako „země, kde uzle rozkvétají“). Toto rčení má vyjadřovat bohatství srdcí lidí, kteří milují a ctí přírodu.

Jak se Awaji-musubi dostal do Japonska

Tak jako velká část předmětů, zvyků a kultury se i uzle dostaly do Japonska z Číny. Tvar uzlů Awaji-musubi a Dakiawaji-musubi se objevuje v mnoha formách starověkého čínského umění, kde jsou však známy pod názvem Double Coin Knot.

Představuje motiv dvou překrývajících se mincí. Používali ho zejména obchodníci, aby jim přinesl úspěch a blahobyt. Současně symbolizuje dlouhověkost, aby si ten úspěch a blahobyt mohli užít.

Abalone knot

Někdy se pro Awaji-musubi používá název Abalone knot. Pojmenován je podle mořského měkkýše Ušeň mořská, resp. podle jejich perleťové lastury. Ta se ve 20. století začala hojně uměle pěstovat právě v Japonsku a v Číně. Jejich charakteristickým rysem je jedna nepárová skořápka. Symbolizuje tak nezávislost, samotu a soběstačnost.

Například tenký kousek usušené ušně byl tradičně součástí noshi (ceremoniální origami) v pravém horním rohu dárkové obálky pro darování peněz. Byl přikládán jako přání pro štěstí a dlouhověkost. Dnes je nahrazen proužkem žlutého papíru, který má připomínat usušenou ušeň. 

mizuhiki dárková obálka noshi
zdroj: https://web-japan.org

Další názvy

Na uzlech je úžasné to, že ač se nezávisle vyvíjeli na různých koncích světa, tak vypadají stejně. Jen se jinak jmenují a vážou se z jiných materiálů (podle toho, co se v dané zemi využívalo).

Například v keltských uzlech se používá název Josefínský uzel (Josephine knot) a u nás se mu často říká uzel přátelství. V lodních uzlech se zas vyskytuje název Carrickova přezka (Carrick bend), který odpovídá Dakiawaji-musubi. Používá se pro spojení dvou lodních lan (způsob vázání umožňuje spojit i dvě silná lana bez nutnosti je příliš ohýbat).

Jak se Awaji-musubi váže

Protože to je základní uzel, tak je potřeba ho mít dobře natrénovaný. Postup vázání si můžete stáhnout na stránce Návody, kde je též i video.