Můj příběh o cestě k mizuhiki

Jmenuji se Květa Capaliniová a vytvářím pro vás mizuhiki šperky a doplňky, které symbolizují vzájemné pouto, přátelství či lásku. V Japonsku se věří, že nositeli přináší štěstí a ochranu před zlem. A já tomu věřím taky, protože od té doby, co se věnuji mizuhiki, potkávám jen super lidi. 

Květa Capaliniová a můj příběh mizuhiki

Láska jménem Japonsko

Japonskou kulturu jsem začala objevovat postupně. Nejprve mě oslovilo anime. Následně mě velmi ovlivnil román Musaši od autora Eidži Jošikawa a já si našla cestu do Česko-japonské společnosti. V roce 2010 jsem začala chodit na kurz japonské tušové malby sumi-e k Harumi Yamada a o půl roku později i na kurz japonské kaligrafie k Renému Ochiai.

Moje obrazy jsou k zakoupení na Fleru.

Jakmile jsem se ocitla ve společnosti lidí zaměřených na Japonsko, tak jsem začala poznávat další prvky japonské kultury, jako jsou origami, kanzashi (květiny z látek, které nosí gejši ve vlasech), furoshiki (vázání dárků do šátků), tradiční čajový obřad a wagashi – japonské cukroví od Japonské Domácí Cukrárny (obojí pouze jako konzument :-)). 

Láska jménem mizuhiki

S mizuhiki jsem s poprvé setkala v listopadu roku 2017 v Praze na akci Japanweek. Tam kromě ochutnávek saké, čajového obřadu, ukázek ikebany a kaligrafie byl i stánek s ukázkami výrobků, které měly u sebe cedulku „mizuhiki“.

 Květa Capaliniová - Japanweek mizuhiki - první setkání         Květa Capaliniová - Japanweek mizuhiki - první setkání

To, co jsem tam viděla, mě uchvátilo a poté, co jsem se kolem stánku neustále nenápadně ochomýtala, jsem dostala možnost si vyzkoušet uvázat základní uzel awaji-musubi.

Nejprve z jednoho šlahounu, pak ze tří a pak jsem dostala do ruky pět šlahounů. To už kolem mě zvědavě stálo několik Japonek a sledovaly, jak se s tím lopotím. Po úspěšném zkrocení šlahounů jsem sklidila jejich potlesk – a byla jsem ztracená 🙂 A to je ON, můj první uzel.

můj první mizuhiki uzel

Od té doby mi mizuhiki nedalo spát a ve volných chvílích jsem zkoušela na internetu hledat návody a materiál. Postupně se mi to podařilo a pustila jsem se naplno do studia tajů mizuhiki. Svou cestu mizuhiki dokumentuji na Facebookové stránce Capi.mizuhiki a má tvorba je k prodeji na mém eshopu. Budu ráda, když se zastavíte na návštěvu a třeba vás něco cvrnkne do nosu.

7. září 2020 jsem dostala možnost rozhovoru pro Liberecký deník. Byla to zajímavá zkušenost a velmi zvláštní vidět své jméno a fotku v novinách :-). Pro četbu klikněte na  obrázek (pokud nemáte e-předplatné Libereckého deníku).

Květa Capaliniová v článku - můj příběh mizuhiki, Deník Liberec

Mizuhiki – pouto mezi lidmi

Hlavní myšlenkou mizuhiki je vytvoření silného pouta pomocí vazby uzlu, které se nikdy nerozmotá a které poukazuje na to, že každý okamžik v životě je jedinečným.

Slouží k vyjádření lásky a přátelství a věří se, že přináší úspěch, štěstí a ochranu před zlem. A trochu toho štěstí a ochrany před zlem se hodí vždy a všude.

Budu ráda, když i Vás mizuhiki okouzlí a mé výrobky Vám přinesou do života štěstí.