Co to je mizuhiki?

Víte, co to je mizuhiki? Že ne? Já jsem se s ním poprvé setkala v listopadu roku 2017 na akci Japanweek. Tam kromě ochutnávek saké, čajového obřadu, ukázek ikebany a kaligrafie byl i stánek s ukázkami výrobků, které měly u sebe cedulku „mizuhiki“. 

Mizuhiki je tradiční Japonské umění tvořené ze speciálních papírových „šlahounů“ (v angličtině se používá „cord„).

Výroba těchto šlahounů je velmi náročná. Šlahouny jsou vyrobené z velmi dlouhých tenkých pruhů japonského papíru washi. Nejprve se pevně svinou a následně se naškrobí (speciální lepidlo vyrobené z mořských řas a jílu rozmíchané ve vodě), což dá takto svinutému papíru potřebnou tuhost. Po uschnutí se šlahoun vyleští a nakonec se obarví.

V současné době, se kromě barvení barvou, používá omotání vlákny hedvábí, úzkým proužkem folie, kombinace folie a hedvábí, či velmi tenký plast (Mylar). Výsledkem je silný, ohebný tenký prut, který je odolný vůči vodě.

co to jsou mizuhiki šlahouny

Japonci tradičně vyjadřují své pocity pomocí uzlů

Hlavní myšlenkou mizuhiki je vytvoření silného pouta pomocí vazby uzlu, které se nikdy nerozmotá a které poukazuje na to, že každý okamžik v životě je jedinečným. Slouží k vyjádření lásky, náklonnosti a přátelství a věří, že přináší úspěch, štěstí a ochranu před zlem.


Například pro narození dítěte se používá mizuhiki uzel „chou-musubi„- tento uzel lze snadno rozvázat. Jeho významem je existence mnoha radostí a používá se k oslavám, které lze opakovat tolikrát, kolikrát lze uzel znovu uvázat. Z tohoto důvodu se tento uzel nepoužívá při svatbách ani na pohřbech.

mizuhiki uzel chou-musubi


Oproti tomu v případě svatby se používá „musubi-kiri„- tento mizuhiki uzel je po utažení velmi těžké rozvázat. Musubi-kiri vyjadřuje přání, aby daná situace byla jedinečná a neopakovatelná. Používá se při blahopřání ke svatbě nebo k uzdravení. V našich končinách se tento uzel nazývá ambulantní, případně plochý uzel.

mizuhiki uzel musubi-kiri


Pokud chcete vyjádřit přání zůstat s někým navždy, používá se mizuhiki uzel „awaji-musubi“ – i tento uzel lze tahem za oba konce pevně utáhnout, aby nešel snadno rozvázat. Vyjadřuje tak přání, aby se daná věc stala jen jednou. Používá se pro všechny příznivé události, na svatby, ale i na pohřby, šintoistické akce a lidové události. V našich končinách je znám jako josefínský uzel.

mizuhiki uzel awaji-musubi

Budu ráda, když i Vás mizuhiki okouzlí a mé výrobky Vám přinesou do života štěstí.