Jak jsem tvořila MIZUHIKI vzorník

Během roku 2023 se mi podařilo získat nové barvy a rozšířil se mi tak barevný rozsah mizuhiki šlahounů. A tak jsem si řekla, že bych konečně mohla vytvořit nějaký ten MIZUHIKI vzorník. Jako on se v Japonsku normálně prodává. Každý výrobce mizuhiki šlahounů vydává platný vzorník pro daný rok, který je možné si pořídit pro následný lepší výběr barevných odstínů. Jenže je docela drahý a tak radši ty peníze dám do nových mizuhiki šlahounů.

Přeci jen „zlaté české ručičky“, ne? Tak proč si ho nevytvořit!

Mizuhiki vzorník & nová kolekce COLORS 2024

Tvorbu mizuhiki vzorníku jsem se rozhodla spojit se vznikem nové mizuhiki kolekce „COLORS 2024 – Vyber si svou barvu„. Vymyslela jsem to tak, že nevyužité konce uzlu použiju právě pro vzorník. Využiju tak bezezbytku celou délku 90 cm šlahounu.

mizuhiki uzel COLORS

S vázáním uzlů ume-musubi jsem začala hned po Vánocích 2023 a skončila jsem 7.ledna 2024, cca 12 dnů.

Tvorba vzorku pro každý odstín mizuhiki šlahounu

Po uvázání jednotlivých uzlů jsem konce odstřihla a ty nalepila na malířskou pásku společně se štítkem barvy. Pro použití do vzorníku jsem je totiž musela vzájemně slepit a vytvořit tak celistvou pásku každého vzorku.

mizuhiki vzorník

Pro každou barvu jsem si vytvořila štítek s kódem barvy od výrobce, originálním názvem v japonštině a mým překladem (označením). 

mizuhiki vzorník

Výběr formátu pro mizuhiki vzorník

Nad tím jsem hodně dlouho přemýšlela. Nejprve jsem uvažovala, že bych ze čtvrtky nařezala malé obdélníky a na ně nalepila vzorky. Ty bych pak navlékla na kroužek a mohla tak „listovat“ jednotlivými barvami. 

Nakonec jsem se však inspirovala originálními mizuhiki vzorníky a vytvořila jsem „knížku“ ve formátu A5.

mizuhiki vzorník

Každý arch má dva sloupce – levý sloupec je pro vzorek a pravý sloupec obsahuje nalepený štítek s údaji o odstínu barvy.

mizuhiki vzorník arch

Následně jsem oběhla několik papírnictví, než se mi podařilo sehnat desky A5 s 2-kroužkovou vazbou. Chtěla jsem nějaké stylové, ale vzhledem k potřebě 2-kroužkové vazby jsem nakonec snížila své nároky na běžné kancelářské desky. Ale zato ve fialové barvě.  

Zajímá vás, jak dlouho mi trvalo vytvořit mizuhiki vzorník?

Vzorník jsem kompletně dokončila 16.1.2024, takže celkem asi 21 dnů, resp. 21 večerů a volných okamžiků. Takže kdybych to měla přepočítat na člověkohodinu, tak by mě zakoupení originálního vzorníku z Japonska vyšlo mnohem laciněji.

Ale vytvoření vlastního vzorníku má své kouzlo zvlášť proto, že mám šlahouny od více výrobců. Současně mi každý typ šlahounu, každá barva prošla rukama. Bylo úžasné, jak různé barvy a různé typy šlahounu mají různou tuhost.