Hinamacuri aneb svátek děvčátek respektive panenek
Co takhle oslavit Hinamacuri aneb svátek děvčátek? Dnes je 3. března a právě v tento den se v Japonsku slaví Hinamacuri (Hina matsuri) aneb svátek děvčátek respektive panenek. V japonské domácnosti se během Hinamacuri vystavuje sada panenek představující císařský dvůr. Je to svátek určený děvčatům, aby v životě měla štěstí, zdraví a prosperitu.
Jak se Hinamacuri slaví v Japonsku?
Hinamacuri se slaví různě v závislosti na oblasti Japonska, ale základní rys je všude stejný. V rámci domácnosti se vytvoří podstavec (oltář), kde se vystaví sada panenek, které představují císaře a císařovnu a další členy císařského dvora – dvorní dámy, hudebníky, sluhy včetně náležitých dekorací. Celá sada panenek včetně doplňků se nazývá hinakazari. Císařský dvůr je zobrazen v tradičním dvorním oblečení z období Heian (794 – 1185).
Se svátkem jsou spojeny kvetoucí slivoně a z jídel např. chirashizushi (nakrájená syrová ryba s rýží). Hinamacuri se však neslaví jen v soukromí rodin, ale i na veřejnosti. Například na obrázku je „císařský dvůr“ v městě Katsuura, kde se slaví Festival panenek.
Historie Hinamacuri
Slavení Hinamacuri má v Japonsku tradici více jak 1 000 let. Pravděpodobně se dostal do Japonska z Číny (zde se na jaře slaví Shangsi) v době, kdy se přejímaly čínské zvyky. Způsob slavení společně s pevně daným datem se ustálil během období Edo.
Nejstarší záznam o vystavení panenek je z roku 1625. Panenky byly vystaveny pro Okiko, dceru císaře Go-Mizunoo, aby si s nimi hrála (Okiko se narodila 1624). Poté, co Okiko nastoupila na trůn jako císařovna Meishó, se stal Hinamacuri oficiálně svátkem.
Symbolika slavení Hinamacuri – svátku děvčátek
Jedná se vlastně o rituál, aby dcery v rodině byly zdravé a měly v životě štěstí.
Sada panenek představující císařský dvůr se většinou v rodině dědí po ženské linii. Při narození dcery se pak rozšiřuje o další panenku. Základem je, aby v rodině, kde je narozena dívka, byla sada dvou hlavních panenek – císaře a císařovny.
Panenky jsou většinu roku uklizeny a jejich vystavení začíná několik dní před svátkem. V den svátku se servíruje např. chirashizushi, ichigo daifuku, hishi mochi, hina-arare. Na konci dne (nebo den po svátku) je nutné panenky a dekorace sbalit, aby dcera neměla problém se vdát.
Ale nemusí se vždy jednat o klasické panenky. Je možné na oltář postavit i císařský pár třeba z origami. A nebo taky v mizuhiki provedení.