blog

CUKIMI 月見 – Nejkrásnější měsíc v roce, aneb Japonská tradice sledování měsíce

Kdy jste se naposledy podívali na měsíc? Když všude psali o modrém úplňku? Ale co takhle zvednout hlavu a obdivovat měsíc jen tak.

V Japonsku je měsíc důležitým prvkem kultury a umění. Měsíc se často zobrazuje v tušové malbě nebo je tématem kaligrafií a básní haiku. Ostatně, když jste na romantické schůzce třeba venku pod hvězdným nebem a chcete někomu říct, že ho milujete, tak můžete říct Krásný měsíc, že…

“月が綺麗ですね”

Ale obdivování měsíce není specialitou jen Japonska. Je součástí i korejské kultury a asi není překvapením, že pochází z Číny.

Kdy je nejkrásnější měsíc v roce?

Traduje se, že úplně nejkrásnější měsíc je podzimní, od poloviny září do začátku října kolem podzimní rovnodennosti. Tomuto období se říká 十五夜 (jugoja) , tj. 15. večer 8. měsíce starého lunárního kalendáře. V tu dobu je měsíc v úplňku nejblíže k Zemi. Je velký, jasný a zářivý. Letos to připadá na pátek 29.9.2023.

cukimi 1

zdroj: https://magazine.asahi-shuzo.co.jp/enjoy/302

Původ sledování měsíce?

Tradice sledování měsíce pochází z Číny, kde byl spjat s ukončením sklizně. V Číně se jedná o jeden z nejvýznamnějších svátků. Rodiny se schází k oslavě, chystají lampiony a připravují měsíční koláčky. Ty, oproti japonské verzi, jsou plněné sladkou náplní.

V Japonsku jsou počátky sledování měsíce datovány do období Heian. Tehdy se aristokrati scházeli a pod hvězdným nebem popíjeli alkohol, recitovali básně a za tónů hudby obdivovali měsíc. V období Edo se sledování měsíce rozšířilo i mezi prostý lid, kdy se spojil s oslavami sklizně rýže.

CUKIMI 月見
        月 … měsíc
        見 … sledovat, dívat se, pozorovat

Zvyky spojené se sledováním měsíce?

Jedním z nejznámějších zvyků je aranžování rýžových koláčků cukimi dango společně s trávou susuki (pampová tráva), tak aby tato dekorace měla výhled na měsíc.

Pampová tráva patří mezi sedm podzimních květin. Vzhledem připomíná rýži a tak je považována za objekt, ve kterém během obřadu může přebývat božstvo měsíce. Současně se věří, že dokáže chránit úrodu před zlými duchy a neštěstím, aby příští rok byla bohatá úroda. Bývá tak talismanem proti špatným vlivům, takže je zvykem si ji zasazovat do zahrad a rýžových polí.

A rýžové knedlíčky dango prostě vypadají jako měsíc, ne? Při sledování měsíce si pak můžeme na těchto rýžových knedlíčcích pochutnávat.

cukimi 2

zdroj: https://www.gnavi.co.jp/dressing/article/21880/

Kromě traviny susuki je ještě šest květin, které jsou spojené s podzimním pozorováním měsíce. Jsou to dále hagi s drobnými růžovými květy, květy kuzu, růžové karafiáty nadeshiko, drobné žluté kvítky ominaeshi, bílé kvítky fujibakama a modré zvonky kikyou. Těmto květinám se říká sedm podzimních květin (秋の七草) a lidé si je dávají do vázy, aby se odehnali zlo. (zdroj: Klára Poskočilová)

cukimi 7 podzimních květin

zdroj: https://publicdomainq.net/tsukimi-moon-rabbit-0049176/

Legenda o zajíci, který na měsíci tluče o-mochi

Co vidíte, když se podíváte na měsíc? V Japonsku tam vidí zajíce, který tluče rýžové koláčky o-mochi. Proto se tomuto zajíci říká „měsíční zajíc“ neboli cuki no usagi.

cuki no usagi

zdroj: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/54/Rabbit_in_the_moon_standing_by_pot.png/330px-Rabbit_in_the_moon_standing_by_pot.png

Je mnoho legend o tom, jak se zajíc dostal na měsíc. Jednou z těch, co jsem četla je tato:

Opice, vydra a králík (zajíc) se vždy při úplňku věnovali milosrdenství, aby dosáhli osvícení. Jednou k nim přišel hladovějící poutník a prosil o jídlo. Opice mu donesla spoustu ovoce a vydra nachytala hromadu ryb. Ale králík měl možnost jen natrhat trávu. A tak nabídl poutníkovi sám sebe. Ukázalo se však, že poutníkem byl bůh měsíce. Ten se tak dojal obětavostí králíka, že ho za odměnu vzal s sebou na měsíc do měsíčního paláce.

Cukimi a mizuhiki

I takové pozorování měsíce lze vyjádřit pomocí mizuhiki.

mizuhiki cukimi 1

zdroj: Instragram, autor: mizuhiki_design_musubi

mizuhiki cukimi 2

zdroj: Instragram, autor: tomoemon05

Chcete si uvázat svého měsíčního zajíčka cuki no usagi?

Přijďte na mizuhiki workshop, který se bude konat 20.10.2023 v 15:00 v rámci Japonské dny v Ostravě. Vytvoříte si přívěsek mizuhiki zajíčka s fluorescenčním korálkem, který bude symbolizovat měsíční úplněk. Po nasvícení pak bude za tmy světélkovat, tak jako měsíc v noci.

mizuhiki workshop japonské dny v Ostravě 2023


úvodní fotka: https://prrr.jp/note/scene/4668/