blogPíši světu

IKIGAI – smysl života

Znáte pojem IKIGAI? Možná jste někdo zaregistrovali a četli knihu „IKIGAI – šťastný a dlouhý život“, která vyšla v roce 2017. Pokud ne, doporučuji si ji půjčit třeba z knihovny. Každopádně jsem si na tento pojem vzpomněla a napadlo mě k němu napsat krátké povídání…

Co to vlastně je „ikigai“?

Pokud tipujete, že toto slovo je japonské, tak tipujete správně. Je to slovo, které pochází z Okinawy, což je ostrov na jih od hlavních ostrovů Japonska, kam Japonci jezdí na dovolenou k moři (je zde subtropické podnebí). 

Dá se říct, že „ikigai“ učí, jak se radovat z malých věcí, dosáhnout naplnění života v rušném světě a najít klid při odpočinku.

Je to vlastně hledání smyslu života. „Ikigai“ se na Okinawě překládá jako „důvod, proč ráno vstát z postele„. A právě na Okinawě se obyvatelé dožívají nejvyššího věku, což může být spojeno právě s tím, že jsou spokojeni se svým životem 🙂

V rámci hledání „ikigai“ je potřeba se zamyslet na čtyřmi oblastmi toho, co v životě děláme. 

 

ikigai


Co milujeme

aneb dělat v životě věci, které nás opravdu baví a přinášejí nám radost. V takových okamžicích při práci přestává existovat čas, cítíme radost a štěstí. Čas příjemně plyne a místo únavy dochází k nabíjení energií.

V čem jsme dobří

aneb znát či najít svoje silné stránky. Neznamená to ani tak excelovat v dané činnosti, ale spíše dát ze sebe to nejlepší. Můžeme být nedokonalí, ale důležité je, že jsme v dané chvíli pro danou věc udělali z naší strany vše, co bylo v našich silách, dělat svoji práci co nejlépe.

Co nás uživí

aneb taková činnost, za kterou je jiný člověk ochoten zaplatit. Ideálem je najít si takovou činnost či práci, která uživí, ale současně i baví a člověk se nemusí přemlouvat k tomu, aby ji dělal co nejlépe 🙂

Co svět potřebuje

aneb přínos pro lidi a pro svět. V každé činnosti se dá hledat potřeba pro svět, jen je potřeba si umět odpovědět na otázky „proč to dělám“ a „jaký je smysl mé práce“. Například být hrdý na svou práci.


Když si odpovíte na všechny tyto čtyři „otázky“, je potřeba se nad tím celkově zamyslet… Co vám napovídá váš vnitřní pocit?

A proč hledat své „ikigai“?

Například proto, že:

  • budete šťastnější, protože život bude dávat smysl
  • budete mít více motivace pro svou práci
  • budete dosahovat lepších výsledků
  • budete zdravější
  • budete klidnější a nad věcí v nelehkých situacích

mizuhiki brož

Já už jsem svůj smysl života našla.

Ne, že bych ráno nadšením vyskakovala z postele, to spíš vypadám jak chodící zombie :-), ale když zasednu po snídani k práci, tak vím, že má smysl, že mě baví, jsem dobrá v tom, co dělám a že ji někdo ohodnotí (minimálně zaměstnavatel výplatou ;-)).

Přemýšlíte nad tímhle vším někdy?

Hledáte své IKIGAI?

 


Úvodním obrázkem je nádherná malba od JanineFragments